Od czterech lat do Lidzbarka Warmińskiego zjeżdżają się rekonstruktorzy z Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Białorusi i Rosji, którzy na początku czerwca odtwarzają fragmenty potyczki sprzed ponad 200 lat. 4 czerwca 2011 roku odbędzie się kolejna inscenizacja bitwy pod Heilsbergiem z 1807 roku.
Starcie z XIX wieku należało do największych potyczek wojsk napoleońskich na terenie dzisiejszej Polski. Historyczna rosyjsko-pruska linia obrony przed wojskami francuskimi ciągnęła się przez podlidzbarskie pola na długości kilku kilometrów. W dniu bitwy, 10 czerwca 1807 roku, wygrała armia dowodzona przez samego Napoleona. W szeregach zwycięzców nie brakowało również oddziałów z Księstwa Warszawskiego.
Oprócz inscenizacji odbędą się również przeglądy teatralne amatorskich inscenizacji historycznych, targi rękodzieła oraz koncerty muzyczne.
PROGRAM IMPREZY:

Piątek (3 czerwca 2011)
16.00 – Przegląd Teatralny Amatorskich Inscenizacji Historycznych (Lidzbarski Dom Kultury)
18.30 – Występ Kabaretu Dworskiego (Lidzbarski Dom Kultury).
22.00 – Spotkanie oddziałów patrolujących miasto pod Wysoką Bramą

Sobota (4 czerwca 2011)
10.30 – Przejazd rekonstruktorów przez miasto wozami drabiniastymi
11.00 – IV Turniej Strzelecki  z broni czarno prochowej (strzelnica LOK ul. Olsztyńska)
16.00 – targ rękodzieła (amfiteatr miejski)
16.30 – Pokaz współczesnego Wojska Polskiego w wykonaniu 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznania z Lidzbarka Warmińskiego (poligon przy ul. Orneckiej)
17.00 – Bitwa pod Heilsbergiem – inscenizacja elementów bitwy  z 10 czerwca 1807 roku w wykonaniu około 300 rekonstruktorów (piechota, artyleria, kawaleria) z kraju i zagranicy –Niemcy, Litwa, Łotwa, Białoruś, Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej (poligon przy ul. Orneckiej)
18.00 – Zwiedzanie XIX-wiecznego obozu wojskowego
18.00 – 22.00 – targ rękodzieła, stoiska gastronomiczne, koncert zespołów folkowych (amfiteatr miejski)

Więcej informacji na stronie www.ldk.lidzbarkwarminski.pl
Fot. www.ldk.lidzbarkwarminski.pl

Kategorie: Blog

Jakub Bronisław Broch

Pasjonat nowinek elektronicznych, społecznik, autor i administrator serwisu internetowego W-M ROT. Inicjator serwisów internetowych www.mazury.travel, it.braniewo.pl, it.gokgietrzwald.pl oraz www.aktywnynawodzie.pl

Serwis W-M ROT używa ciasteczek. Zapoznaj się z Polityką prywatności.