Już po raz drugi , w ramach projektu Dom Warmiński – Śladami historycznej Warmii do Fromborka przybędą rycerze z całej Polski. W tym roku w dniach 4-5 czerwca na Wzgórzu Katedralnym staną obozy krzyżacki i litewski. Podczas inscenizacji nie zabraknie także ostrzału z machin oblężniczych oraz bombard.
W ramach atrakcji przewidziano także jarmark średniowieczny, konkursy i gry, zwiedzanie obozów, pokazy walk rycerskich oraz pokaz łuczniczy.
Prezentowane widowisko, pokaz rycerskich obyczajów i potyczek, będzie nawiązywało do pewnego historycznego epizodu sprzed około 630 lat, który zaważył na późniejszych losach Polaków i Litwinów.
Miejscem akcji, jaka toczy się przez krótkie dwa lata, ale dotyczy wielkiej przemiany, wręcz obudzenia się litewskiej świadomości narodowej – jest skromne Kowno. Wzmiankowane po raz pierwszy w 1361 roku jako gród usytuowany na wąskim skrawku lądu pomiędzy ujściem rzeczki Neris,a Niemnem. Pod koniec XIV wieku wielokrotnie oblegany, na zmianę, przez Krzyżaków, bądź Litwinów. Krzyżacy wznieśli tutaj w 1384 roku murowaną warownię, gdzie istniała komturia należąca do Hanzy.
Do Litwy Kowno wróciło dopiero dzięki sojuszowi Witolda z Jagiełłą. Historyczne znaczenie uzyskało jednak dzięki zdarzeniu, które miało miejsce w listopadzie 1384 roku. Otóż w czasie oblężenia Jagiełło tu pod Kownem dostał z Polski wiadomość, iż Jadwiga Andegaweńska przybyła do Krakowa.
I wtedy zapadła doniosła w skutkach decyzja dotycząca ożenku z Jadwigą, a co za tym idzie Unii z Polską.
Na tę decyzję wpłynęły tragiczne wydarzenia, zwłaszcza kolejne rozczarowania, ale też i zrozumienie bezwzględnej zaborczej polityki krzyżackiej sprzecznej z misyjnymi celami Zakonu Najświętszej Marii Panny. Także los stryja Jagiełły – ojca Witolda – Kiejstuta, prawowitego władcy Żmudzi, a przede wszystkim zgodny z zamiarami Mendoga i Gedymina plan chrystianizacji Litwy tyle że nie przez Krzyżaków, ale w obrządku katolickim z pomocą duchowieństwa z Polski.
Program wydarzenia:
4 czerwca 2011r. (sobota)
13.00
– Uroczyste rozpoczęcie imprezy.
13.00-15.00
– Ukazanie życia obozu litewskiego i krzyżackiego oraz źródła konfliktu, zwiedzanie obozów, turnieje bojowe.
ok. 16.00
– Przygotowanie oblężenia Ritterswerde – plądrowanie osady, ostrzał z machin oblężniczych.
ok. 17.15
– Zakończenie inscenizacji.
18.00
– uroczysta Msza Św. w katedrze fromborskiej.
– po zapadnięciu zmroku:
– wykład Marty Jagły: Monety krzyżackie w zbiorach Muzeum we Fromborku.
– pokaz łuczniczy z ognistymi strzałami.
5 czerwca 2011r. (niedziela)
11.00
– Dalszy ciąg imprezy, zwiedzanie obozów, konkursy dla publiczności i uczestników.
13.00
– Wykład Benedykta Jesionowskiego – Budownictwo krzyżackie na ziemiach pruskich i litewskich.
16.00
– Zakończenie imprezy.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.powiat-braniewo.pl