16 października 2012 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się spotkanie poświęcone planom uruchomienia w regionie Warmii i Mazur Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.
W 2009 roku 8 województw przystąpiło do realizacji wspólnego projektu pn. „Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”, mającego na celu wykreowanie i promocję nowej atrakcji turystycznej o znaczeniu ogólnopolskim oraz wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I Wojny Światowej na ziemiach polskich.
W szerszym kontekście podjęte działania mają również przyczynić się do przywrócenia właściwej rangi działaniom wojennym i wydarzeniom jakie rozegrały się na Froncie Wschodnim, których znaczenie dla Europy było równorzędne tym rozgrywającym się na Froncie Zachodnim.
Powstanie Szlaku ma być także formą przygotowań do zbliżającej się 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej.
Spotkanie prowadziła Pani Anna Jaroszuk – Zastępca Dyrektora Departamentu Turystyki.
Głównym jego celem było przekazanie założeń związanych z utworzeniem nowej, ponadregionalnej oferty turystycznej – ogólnopolskiego, historycznego szlaku drogowego, biegnącego przez województwa: Podkarpackie, Świętokrzyskie, Małopolskie, Łódzkie, Lubelskie, Mazowieckie, Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie.
Zaprezentowane zostały, przyjęte przez regiony partnerskie, spójne dla całej długości szlaku, elementy, np. logo szlaku, kolorystyka tablic informacyjnych, wstępne ustalenia dotyczące działań promocyjnych.
Poruszony został także temat oznakowania turystycznego. Omówione zostały sposoby oznakowania szlaku, od podstawowego, wykorzystującego znaki typu E-22 a do optymalnego – znaki E-22 a, E-22b oraz tablice informacyjne, które należy ustawić przy oznakowanym obiekcie (miejscu, atrakcji turystycznej) oraz tablice mapy w miejscach dostępnych dla turystów (np. parkingi).
Wprowadzenie na terenie województwa oznakowania turystycznego omawianego szlaku pozwoli przede wszystkim na:
• Podwyższenie standardu promocji posiadanego potencjału turystycznego
• Poprawienie wizualnych form informacji o walorach i atrakcjach turystycznych regionu, w tym ułatwienie komunikacji turystycznej
• Wzmocnienie oddziaływania naturalnych walorów województwa w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej regionu
Druga część spotkania dotyczyła prezentacji potencjału turystyczno-krajoznawczego szlaku. Prezentację w tym temacie wygłosił Pan dr Robert Kempa – autor opisu krajoznawczego tworzonego szlaku. Przedstawił zebranym kryteria, które determinowały wybór wariantów przebiegu osi głównej szlaku na terenie województwa oraz omówił każdą z ujętych na szlaku miejscowości i występujących tu atrakcji.
Efektem spotkania będzie nawiązanie partnerstwa, które doprowadzi do stworzenia spójnego systemu oznakowania turystycznego kreowanej oferty turystycznej oraz pozwoli na podjęcie skoordynowanych działań promocyjnych.
PREZENTACJA NR 1 – Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej
PREZENTACJA NR 2 – Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej
Blog
E-Certyfikacja Informacji Turystycznej 2024
Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła właśnie proces E-Certyfikacji Informacji Turystycznej edycja 2024-2026 w Polsce w ramach rozwoju Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Jest to proces dedykowany punktom i centrom informacji turystycznej, które mają okazję do nadania statusu Czytaj więcej…