Z inicjatywy Warmińsko – Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Zagranicznym Ośrodkiem POT z Berlina oraz Konsulatem Generalnym RP w Monachium, w czerwcu br. odbyły się dwa spotkania w Niemczech – Berlin (17.06) i Monachium (21.06). Oba miały na celu pokazanie potencjału turystycznego Warmii i Mazur w kontekście nowej dostępności komunikacyjnej jaką daje Port Lotniczy Olsztyn – Mazury.
Podczas spotkań, na które zostali zaproszeni touroperatorzy z Monachium i Berlina, zostały zaprezentowane możliwości połączeń lotniczych, katalog „Samolotem na Mazury” oraz nowy film w wersji 4K ukazujący atrakcyjność Warmii i Mazur.
Przybyłych gości witali przedstawiciele regionu, członkowie Zarządu województwa warmińsko-mazurskiego – Pan Marcin Kuchciński i Pani Sylwia Jaskulska, którzy przedstawiali walory turystyczne Warmii i Mazur. Pan Kuchciński podkreślił w wystąpieniu, iż nasz region to miejsce idealne nie tylko do spędzenia wakacji, ale i do codziennego życia i prowadzenia biznesu. – Sześć miesięcy temu podczas uroczystego otwarcie portu lotniczego Olsztyn-Mazury usłyszałem, że nasz region jest bardzo pięknym miejscem, ale trudno do niego dotrzeć – mówił podczas spotkania w Berlinie. – Od tego czasu sporo się zmieniło, bo dzięki lotnisku Warmia i Mazury otworzyły się na świat. Mamy już trzy krajowe połączenia [Kraków, Wrocław, Warszawa], dwa do Niemiec [Berlin, Monachium] oraz do Anglii [Londyn Luton i od 01.11.2016 London Stansted].
Uczestnicy spotkań zapoznali się również z projektem turystycznym „Samolotem na Mazury”, który zaprezentował Pan Jarosław Klimczak, Prezes Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Pan Robert Wróbel z biura turystyki biznesowej Convention Bureau . Projekt polega m.in. określeniu głównych kierunków przyjazdów turystycznych, określeniu ilości turystów, zainteresowanych lotami, podpisaniu umów touroperatorami czy przygotowaniu portalu z rezerwacjami dla turystów. – Mamy nadzieję, że te spotkanie to udany początek naszej współpracy z niemiecką branżą turystyczną. – mówił Jarosław Klimczak. – Chcemy dzisiaj zebrać informacje i opinie na temat naszego produktu. Te połączenia to jedynie początek funkcjonowania tego portu lotniczego. Naszym zamiarem jest, by z poszczególnymi landami w Niemczech były połączenia czarterowe. Mówimy tutaj oczywiście o przyszłorocznym sezonie. Na Mazurach jest najwyższa jakość za rozsądną cenę. Chcemy przekonać Państwa, że pobyt w hotelu i przelot będzie porównywalny do ceny pobytu i przejazdu autokarem. Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu.
Pan Marcin Siczek z Uniwersytetu w Monachium omówił z kolei na obu spotkaniach wyniki badań przeprowadzonych wśród firm niemieckiej branży turystycznej, zleconych w lutym 2016 roku przez Warmińsko – Mazurską Regionalną Organizację Turystyczną. Badania dotyczyły oferty Warmii i Mazur (atrakcji ,grupy wiekowej, celu przyjazdu). Były to ankiety wypełnione przez touroperatorów z Zagłębia Ruhry, Berlina ,Bawarii. Wyniki badań pokazały ,że Mazury znane są starszym mieszkańców poszczególnych landów i ta tendencja musi ulec zmianie. Trzeba położyć większy nacisk, by tym regionem zainteresowały się również inne grupy wiekowe. Należy również przygotować ofertę adresowaną do ludzi młodych np. ofertę turystyki aktywnej. W badaniu wzięło udział ponad 2,5 tys. firm.