Za nami kolejna wizyta studyjna dla pracowników informacji turystycznych oraz samorządowych biur promocji, którą Warmińsko – Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna realizuje rok rocznie od 11 już lat. W dniach 16 – 17 maja 2018 r. uczestnicy szkolenia pogłębiali wiedzę o atrakcjach turystycznych znajdujących się na Szlaku Krainy Kanału Elbląskiego.

Program zwiedzania był bardzo bogaty i intensywny, znalazły się w nim m.in. zwiedzanie Izby Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu i krótki rejs Kanałem Elbląskiem na odcinku Pochylnia Buczyniec – Pochylnia Kąty oraz wizyta w Snails Garden w Krasinie, należącego do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Tam odbyły się warsztaty produkcji naturalnych kosmetyków, zwiedzanie ślimaczej fermy i mini zoo oraz degustacja ślimaków.

Kolejną atrakcją szkolenia było zwiedzanie miasta Elbląg: Bramy Targowej z pomnikiem Piekarczyka, Kościoła Dominikańskiego – obecnie Centrum Sztuki Galeria EL, Katedry św. Mikołaja z górującą nad miastem blisko stumetrową wieżą, na którą można dostać się po pokonaniu ponad 360 stopni , jak również Muzeum Archeologiczno-Historyczne, gdzie oglądać można ciekawe eksponaty pochodzące z dwóch stanowisk archeologicznych: Starego Miasta w Elblągu i dawnej osady handlowej Truso.

Drugi dzień poświęcony został Żuławom Elbląskim, tu m.in. Raczki Elbląskie – najniższy punkt w Polsce, Tropy Elbląskie – ulicówka wodna, Żukowo – jez. Druzno, Dzierzgonka, Jezioro – dom modlitw holenderskich mennonitów, dawnych mieszkańców Żuław Wiślanych, Różany – przepompownia parowa, Rozgart – domy podcieniowe, Fiszewo – cmentarza ewangelicko-mennonicki oraz miejsce pamięci poświęcone żołnierzom polskim, powstańcom listopadowym. Wizyta zakończyła się zwiedzaniem pola golfowego Sand Valley pod Pasłękiem.

Po szlaku poprowadził grupę Pan Leszek Marcinkowski – przewodnik z Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej, który w ciekawy i interesujący sposób przybliżył historię i atrakcje Krainy.

Wizycie studyjnej towarzyszyło również szkolenie pt. „Jak przygotować grę miejską?”, które poprowadziła Pani Marta Kruk, Kierownik Miejskiej Informacji Turystycznej w Olsztynie, pomysłodawczyni cyklu „Moje miasto jest ciekawe”. Podczas szkolenia Pani Marta zaprezentowała sposoby na uatrakcyjnienie swojego regionu, czy najbliższego otoczenia poprzez gry, powiedziała zarówno o grach miejskich i questach oraz czym się one różnią od siebie, a także o grach planszowych i karcianych oraz grach – konkursach z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Wszystkie tego typu przedsięwzięcia angażują turystę w zwiedzanie zaproponowanego obszaru w sposób pomysłowy, kreatywny i nowoczesny. GRYwalizacja zdobywa serca podróżujących szukających czegoś więcej niż tradycyjne zwiedzanie. Tu wiedza o danym obiekcie czy terenie łączy się z emocjami, zabawą i zaangażowaniem, w myśl zasady: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i do zobaczenia w przyszłym roku w innym zakątku Warmii i Mazur!

Podziękowania za pomoc w organizacji przedsięwzięcia i przybliżenie uczestnikom wizyty studyjnej miejsc na szlaku Krainy Kanału Elbląskiego, kierujemy także do pracowników Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu.

Partnerami szkolenia była Polska Organizacja Turystyczna oraz Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu.
Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

 

 

 

 

Kategorie: Blog

Serwis W-M ROT używa ciasteczek. Zapoznaj się z Polityką prywatności.