Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego wybierając najlepsze miejsca do relaksu w duchu slow rozstrzygnął Konkurs Agro-Eko-Turystyczny Zielone Lato.

Jest to jeden z najstarszych a z pewnością najpopularniejszy konkurs, który rekomenduje turystom najlepsze obiekty turystyczne zlokalizowane na obszarach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego.

Laureaci Zielonego Lata wybierani są w trzech kategoriach:

  1. gospodarstwa gościnne – wypoczynek u rolnika (typowe gospodarstwa agroturystyczne),
  2. gospodarstwa gościnne – wypoczynek na wsi (inne obiekty turystyczne działające na obszarach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego),
  3. zagrody edukacyjne.

W roku 2022 przyznano następujące nagrody:

 – w kategorii wypoczynek na wsi:

 I miejsce Pałac Nakomiady z Nakomiad; www.nakomiady.pl,

II miejsce Siedlisko Nawiady z miejscowości Nawiady; www.siedliskonawiady.pl

III miejsce Siedlisko Letnia Kuchnia z Barczewka; https://letniakuchnia.com

W tej samej kategorii komisja konkursowa postanowiła przyznać dwa równorzędne wyróżnienia następującym obiektom: Dom w zbożu z miejscowości Wronka; https://www.facebook.com/domwzbozu oraz Rojst. Borowinowy Las z miejscowości Krawczyki; www.rojst.pl.

– w kategorii wypoczynek u rolnika:

I miejsce przyznano ex aequo: Gospodarstwu agroturystycznemu Sasek z miejscowości Sasek Mały; www.sasek.pl oraz Gospodarstwu agroturystycznemu Kamez z Wawroch; https://kamez.eu/.

– w kategorii zagrody edukacyjne:

I miejsce zajęła Zagroda edukacyjna Warmińska Pszczoła z Purdy; https://www.mazuryagroturystyka.com.pl/

II miejsce przyznano Zagrodzie edukacyjnej Bartnik Mazurski z Gnatowa; www.bartnikmazurski.pl

Zdaniem członków tegorocznej komisji konkursowej, oceniającej zgłoszone obiekty, kondycja turystyki wiejskiej na Warmii i Mazurach, w tym bardzo wymagającym dla branży turystycznej czasie, zdaje się być gwarantem rozwoju i specjalizacji usług turystycznych regionu, doskonale wpisującym się w globalne trendy rozwoju branży.

Zarówno obiekty turystyki wiejskiej jak i zgłoszone do konkursu i w nim wyróżnione gospodarstwa agroturystyczne, mogą stanowić przykład wzorcowo działających obiektów turystycznych, czerpiących z dziedzictwa, kultury i położenia swoich obiektów na wiejskich terenach Warmii i Mazur,  stanowiących dla turysty kompleksową ofertę wypoczynku w duchu slow. 

Na podkreślenie zasługuje również prężnie rozwijająca się Sieć Zagród Edukacyjnych na Warmii i Mazurach, której przedstawiciele nagrodzeni w tegorocznej edycji konkursu, mogą służyć za przykład tzw. dobrych praktyk w tej dziedzinie.

Zachęcamy do odwiedzania Laureatów Konkursu Zielone Lato!

Serwis W-M ROT używa ciasteczek. Zapoznaj się z Polityką prywatności.