Już tylko tygodnie dzielą nas od ukazania się nowej części przygód z serii „Pan Samochodzik i…”. Tym razem główny bohater książki zawita nad Jeziorak, by rozwiązać jedną z zagadek związanych z wkroczeniem do Iławy wojsk radzieckich w styczniu 1945 roku.
Nie będzie to pierwsza wizyta głównego bohatera znanej serii powieści przygodowych na Pojezierzu Iławskim. W Iławie i okolicach bywał on już wcześniej, w częściach: „Nowe przygody Pana Samochodzika”, „Pan Samochodzik i niewidzialni”, „Pan Samochodzik i Winnetou” oraz „Pan Samochodzik i złota rękawica”. Ich autorem jest Zbigniew Nienacki, który od 1967 roku mieszkał niedaleko Iławy, w Jerzwałdzie. Po jego śmierci w 1994 roku kontynuację serii najbardziej popularnych polskich książek przygodowych rozpoczęli inni pisarze, w tym między innymi Jerzy Ignaciuk, Andrzej Pilipiuk, Sebastian Mierzyński, Arkadiusz Niemirski oraz Jakub Czarnik.
Twórcą nowej części przygód barwnej postaci literackiej stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego, która nosić będzie tytuł „Pan Samochodzik i skarby iławskiego ratusza” jest najmłodszy kontynuator serii – Jakub Czarnik, autor powieści przygodowych dla młodzieży. Wydawcą książki, która od września 2010 roku powstawała przy współpracy Urzędu Miasta Iławy, będzie Oficyna Wydawnicza „Warmia” z Olsztyna, odpowiedzialna za przygotowanie i wydanie wcześniejszych części serii. Książkę wzbogacą ilustracje Józefa Zbigniewa Polaka, znanego architekta i malarza.
Akcja iławskiej części przygód rozgrywa się w okresie letnim. Główny bohater przyjeżdża nad Jeziorak, by spędzić urlop. – Szybko jednak zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, mających korzenie w historii – opowiada autor. – Iława staje się dla niego miejscem, gdzie może realizować swoje dwie największe pasje – aktywną turystykę i rozwiązywanie zagadek historycznych. Na jego drodze staje wiele interesujących i tajemniczych osób, w tym między innymi grupa harcerzy, która pomaga bohaterowi w rozwiązaniu najtrudniejszej zagadki. Bohater odwiedza najpiękniejsze miejsca w Iławie i okolicach, odczytuje tajemnicze znaki na iławskich zabytkach, zachwyca się też pięknem Jezioraka.
Zapraszamy do lektury.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.ilawa.pl