Mały ruch  graniczny z obwodem kaliningradzkim  ¹

14 grudnia 2011 r. w Moskwie podpisano „Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego”. Mieszkańcy obszaru objętego umową, czyli po stronie polskiej części Pomorza, Warmii i Mazur przekraczając granicę między Polską a Rosją, nie będą już musieli posiadać wizy, a jedynie ważny paszport (dokument podróży) i specjalne zezwolenie uprawniające do małego ruchu granicznego. Umowa o małym ruchu granicznym będzie obowiązywać tylko na lądowych (drogowych i kolejowych) przejściach granicznych.
Umowa o małym ruchu granicznym umożliwi wielokrotne przekraczanie, lądowej polsko-rosyjskiej granicy przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw: czyli po stronie rosyjskiej wszystkim mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego (około miliona mieszkańców), a po stronie polskiej mieszkańcom znacznej części województw: pomorskiego (powiaty: pucki, nowodworski, malborski, gdański oraz miasta: Gdynia, Sopot i Gdańsk) oraz warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki oraz miasta: Elbląg i Olsztyn).
Zezwolenie będzie uprawniało do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw. Dokument będą mogły otrzymać osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej, od co najmniej trzech lat. Mały ruch graniczny będzie również dotyczył ich współmałżonków i dzieci na utrzymaniu, nawet jeśli mieszkają w strefie przygranicznej krócej niż trzy lata. Ułatwienia obejmą również obywateli państw trzecich, którzy zamieszkują w obwodzie kaliningradzkim i w polskiej strefie przygranicznej.
Zezwolenia wydawać będą: Polakom – ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie i konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, a Rosjanom – konsul RP w Kaliningradzie. Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia ma wynosić 20 euro. Podobnie jak w umowach o małym ruchu granicznym z Białorusią i Ukrainą, z opłaty zwolnione będą dzieci i młodzież do 16 roku życia lat, osoby, które przekroczyły 65 lat oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.
Za pierwszym razem zezwolenie będzie wydawane na dwa lata, natomiast każde kolejne na pięć lat. Osoba, która przekroczy granicę na podstawie zezwolenia uprawniającego do małego ruchu granicznego będzie mogła przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 30 dni licząc od dnia wjazdu, jednakże łączny czas pobytu nie może przekraczać 90 dni w okresie każdych 6-miesiecy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu.
Zezwolenia nie otrzymają mieszkańcy rosyjskiej strefy przygranicznej, którzy w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) posiadają wpis o odmowie wjazdu oraz osoby stwarzające zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego Polski.
Mały ruch graniczny będzie obowiązywał tylko na lądowych (drogowych i kolejowych) przejściach granicznych. Lądowe drogowe przejścia graniczne między Polską a Federacją Rosyjską, na których będzie obowiązywał mały ruch graniczny to: Gołdap, Bezledy, Grzechotki i Gronowo, natomiast kolejowe (osobowe ) Braniewo
¹ źródło    www.msw.gov.pl

Mały ruch graniczny – intensyfikacja  przygranicznej wymiany turystycznej

26 stycznia 2012  w Kaliningradzie odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji i organizacji turystycznych  Warmii i Mazur z ich odpowiednikami w Kaliningradzie.
Organizatorem spotkania po stronie polskiej było Biuro Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przy znaczącej współpracy Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, po stronie rosyjskiej Regionalne Centrum Informacji Turystycznej.
Istotą spotkania  było nawiązanie bezpośrednich kontaktów  na poziomie centrów informacji turystycznych i instytucji kultury obu regionów oraz przygotowanie materiałów informacyjno – promocyjnych na użytek potencjalnych turystów.
W  czasie spotkania został podpisany  List intencyjny  – porozumienie dotyczące współpracy międzyregionalnej. Centra Informacji Turystycznej w Giżycku, Elblągu, Olsztynie, Ostródzie, Iławie, Lidzbarku Warmińskim przekazały materiały promocyjne  w języku rosyjskim do wykorzystania w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Kaliningradzie, które zrewanżowało się swoimi materiałami, niestety wydanymi w języku rosyjskim.
Szczegółowe działania wynikające z podpisanego porozumienia będą realizowane w tematycznych  zespołach roboczych. Aktualnie rozpoczęły się prace nad przygotowaniem materiałów do wydania mapy obejmującej obszar małego ruchu granicznego województwa  pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i całego obwodu kaliningradzkiego.
Mamy nadzieję, że realizacja  porozumienia przyniesie wymierne korzyści zaangażowanym instytucjom, chodzi bowiem o intensyfikację kontaktów międzyludzkich, kulturalnych i turystycznycznych.

Kategorie: Blog

Jakub Bronisław Broch

Pasjonat nowinek elektronicznych, społecznik, autor i administrator serwisu internetowego W-M ROT. Inicjator serwisów internetowych www.mazury.travel, it.braniewo.pl, it.gokgietrzwald.pl oraz www.aktywnynawodzie.pl

Serwis W-M ROT używa ciasteczek. Zapoznaj się z Polityką prywatności.