W dniach 19-21 sierpnia 2011 r. odbędzie się trzecia już edycja Festiwalu Bałtyjskiego. Wydarzenie to ma słu­żyć przybliżaniu pomijanej w edukacji historycznej kul­tury Pru­sów i ludów bał­tyj­skich. Pragniemy w przystępny sposób przedstawić sze­ro­kiej publicz­no­ści świat bar­ba­rzyń­ców południowo-wschodnich wybrzeży Bał­tyku.
Inspiracją dla tegorocznego festiwalu jest opowieść żyjącego w średniowieczu anglosaskiego kupca i podróżnika Wulfstana. W historii tej, poświęconej Bałtom, wiele czytamy nie tylko o ich codziennych zajęciach, zwyczajach, ale i o obrządku pogrzebowym, który z punku widzenia autora zawierał elementy dziwne, może nie do końca zrozumiałe, ale z pewnością ciekawe i niecodzienne. Czerpiąc z owej relacji średniowiecznego etnografa poświęcamy Festiwal Bałtyjski 2011 przenikaniu się życia i śmierci, jako dwóm nieodłącznym aspektom ludzkiego bytu.

Kim byli Prusowie?
Zamieszkiwali w średniowieczu obecne tereny województwa warmińsko-mazurskiego oraz Obwodu Kaliningradzkiego. Jako lud nigdy nie stworzyli organizacji plemiennej, stając się tym samym łatwym przeciwnikiem dla Krzyżaków. Prusowie czcili siły natury: ciała niebieskie, zjawiska atmosferyczne, a także zwierzęta i rośliny. Miejscami kultu były dla nich święte gaje, w których składali swoim bogom ofiary. Wierzyli też w demony i bóstwa, ważnym elementem ich wierzeń był kult przodków.

Więcej informacji na www.muzeumolsztynek.com.pl

Kategorie: Blog

Jakub Bronisław Broch

Pasjonat nowinek elektronicznych, społecznik, autor i administrator serwisu internetowego W-M ROT. Inicjator serwisów internetowych www.mazury.travel, it.braniewo.pl, it.gokgietrzwald.pl oraz www.aktywnynawodzie.pl

Serwis W-M ROT używa ciasteczek. Zapoznaj się z Polityką prywatności.