Rok 2017 przyniósł realizację 14 wizyt studyjnych, w których wzięło udział 34 dziennikarzy i 19 touroperatorów z Niemiec, Danii, Ukrainy, Czech, Słowacji, Norwegii, Austrii, USA, Słowenii, Holandii, Hiszpanii. Ekwiwalent medialny na koniec 2017 roku wyniósł ok. 4.000.000 zł. Nadal czekamy na publikacje części artykułów co w efekcie końcowym zwiększy znacznie wycenę finansową. Trzeba dodać, że artykuły ukazywać się będą  również w latach kolejnych.

Współpraca z opiniotwórczymi mediami z zagranicy jest bardzo istotna. Każdego roku W-M ROT zabiega o uwagę ważnych i nośnych tytułów oraz o przyjazd wpływowych dziennikarzy. Zintensyfikowany i stale rosnący ruch przyjazdowy jest wynikiem szeregu oddziałujących na siebie czynników. Dlatego nie bez znaczenia są konsekwentnie prowadzone od kilu lat działania promocyjno-informacyjne na powyższych rynkach.
Warmia i Mazury są bardzo atrakcyjnym regionem. Mają do zaoferowania bardzo wiele: zabytki, przyrodę, aktywne formy wypoczynku, a Wielkie Jeziora Mazurskie to fenomen na skalę europejską. Poza tym w regionie jest bardzo wiele interesujących imprez. Co więcej mamy liczne obiekty SPA, kwatery agroturystyczne i hotele o różnym standardzie.

Realizacja wizyt studyjnych jest możliwa dzięki ścisłej współpracy z Zagranicznymi Ośrodkami Polskiej Organizacji Turystycznej, jak również partnerom z regionu. Liczymy na podobną w roku bieżącym!

 

 

Rynek norweski

Połączenia lotnicze znacznie ułatwiają przylot do regionu turystów. W związku z połączeniami lotniczymi region promował się w roku 2017 na rynku norweskim . W lipcu odbyła się podróż studyjna 2 blogerek. W trakcie wizyty położono nacisk na turystykę aktywna, pobyt na łonie natury i w miastach. Blogerki odwiedziły Mikołajki, płynęły rzeką Krutynią, po jeziorze Śniardwy, były w Lidzbarku Warmińskim i podziwiały Kanał Elbląski. Pisały o nas na portalu www.linnsreise.no. Poza blogerkami przebywał jeszcze w regionie we wrześniu dziennikarz norweski z czasopisma Magasinet Reiselyst, www.magasinetreiselyst.no – jest to największy w Norwegii magazyn o podróżach, liczba czytelników to ponad 100.000 miesięcznie, a ludność Norwegii liczy 4.000.000. Magazyn ukazuje się w wersji drukowanej i elektronicznej. Ponadto artykuły ukażą się w mediach społecznościowych i na blogu.

Rynek ukraiński

W minionym roku gościliśmy również 17 dziennikarzy z Ukrainy. Zwiedzili oni zarówno Mazury jak i Warmię, odwiedzili Mrągowo, Mikołajki, Giżycko, Wilczy Szaniec i Galiny. Wzięli również udział w spływie Krutynią i odwiedzili Lidzbark Warmiński. Byli to przedstawiciele największych mediów z Ukrainy takich jak np. miesięcznik LIZA (nakład 115.000), Czasopismo MANDRY (nakład 20.000), miesięcznik NATALI (nakład 307.000) czy Telewizja Pierszij (800.000 odbiorców). Wartość medialna audycji i artykułów, które do tej pory ukazały się po wizycie opiewa na kwotę 562.000 €.

Rynek niemiecki

Rynek niemiecki nadal pozostaje rynkiem wiodącym dla naszego regionu. Jest to związane z faktem, że mamy powiązania historyczne z tym krajem , a Mazury słyną w Niemczech z swojego uroku. Dlatego WMROT przywiązuje dużą wagę do wizyt studyjnych z tego kraju. I tak odbyła się wizyta studyjna rowerowa dla jednego dziennikarza. Również touroperator działający w obszarze turystyki konnej odwiedził nasz region. W związku z uruchomieniem w 2018 r. połączeń bezpośrednich z Kolonią wizyty studyjne z tego rynku będą kontynuowane.

Rynek austriacki

Rynek austriacki jest bardzo ważny dla regionu Warmii i Mazur. W dniach 31 sierpnia – 01 września 2017 odbyła się podróż studyjna dziennikarza z radia austriackiego Österreich 1. Audycja była emitowana 17 grudnia 2017 r. Zaprezentowano w niej Elbląg, Olsztyn i Kanał Elbląski. Radio gromadzi przed odbiornikami 614000 słuchaczy codziennie. Audycja trwała 55 minut, jej ekwiwalent medialny to 70.686 €. Ponadto w lipcu odbyła się wizyta 14 touroperatorów zainteresowanych współpracą z hotelami i atrakcjami regionu.

Rynek holenderski

Holendrzy bardzo często przyjeżdżają do regionu Warmii i Mazur. W lipcu odbyła się podróż motocyklowa dla 3 dziennikarzy. Jeden z nich pisze dla ProMotor- renomowanego holenderskiego magazynu specjalistycznego dla osób zainteresowanych podróżami na motorze (nakład 15.000, poczytność 45.000). Drugi dla Kampeer- en Caravan Kampioen ANWB – magazyn specjalistyczny dla campingowców (nakłada 90.000, poczytność 375.000).

Rynek amerykański

W lipcu mieliśmy wizytę dwóch dziennikarzy z USA. Nasz region opisano w National Geographic Traveler (nakład 750.000).

Rynek czeski i słowacki

Warmia i Mazury są w Czechach mało znane. Region ma jednak potencjał do zdobycia dużej popularności w Czechach ze względu na zbieżność jego walorów turystycznych z zainteresowaniami Czechów (sport – aktywna turystyka, przyroda, liczne atrakcje historyczne – bogata historia regionu szczególnie dotycząca okresu II wojny światowej). W maju odbyła się wizyta dwóch dziennikarzy. Region opisano w gazecie VLASTA (nakład 55.000) i gazecie KVETY (60.000). Co więcej informacja o regionie ukazała się w Internecie http://zoommagazin.iprima.cz , 782.000 fanów na FB, 900 000 użytkowników/miesiąc .
We wrześniu odbyła się wizyta dla 2 dziennikarzy i 3 touroperatorów z Czech i Słowacji. Jeden dziennikarz pisze dla www.idnes.cz  (najpopularniejszy portal informacyjny o Czechach), miesięcznika Koktejl oraz dla miesięcznika dla kobiet Gurmet. Drugi dziennikarz pisze dla www.zkosicdosveta.sk   (najpopularniejszy portal turystyczny w regionie – 30.000 fanów na FB).

Reasumując możemy stwierdzić, że w 2017 roku nie było rynku dominującego. Wizyty studyjne były z różnych krajów. Wybór krajów jest efektem spójności z innymi podejmowanymi przez W-M ROT działaniami promocyjnymi. Dzięki audycjom i artykułom w mediach zagranicznych informacja o regionie jest coraz bardziej rozpowszechniona. Wartość medialna artykułów w prasie i Internecie jest bardzo wysoka. Z kolei touroperatorzy powodują realny wzrost przyjazdów na Warmię i Mazury. W związku z powyższym, w bieżącym 2018 r. W-M ROT będzie nadal przywiązywała dużą wagę do wizyt studyjnych i dążyła do tego, aby coraz więcej renomowanych dziennikarzy i touroperatorów przyjeżdżało na Warmię i Mazury.

Media o Warmii i Mazurach

 

 

Przykładowe artykuły będące wynikiem podróży studyjnych:

Rynek ukraiński

Gazeta FAKTY

Gazeta MIG 8. 06. 2017

Gazeta MIG 1.06.2017

Rynek duński

GOLF AVISEN

Rynek czeski

Gazeta KVETY

Gazeta VLASTA

 

Przygotowała:

Anna Krawczyńska

Kategorie: Blog

Serwis W-M ROT używa ciasteczek. Zapoznaj się z Polityką prywatności.